Rychlé šípy v Africe

Celkem 33 stop zanechal Mirek Dušín – cestovatel a motýlkář – při svém putování Afrikou, než padnul do spárů divošského kmene lidojedů. Ještěže se tak stalo jen v divadelním představení Rychlých šípů…

Žádné podobné nebezpečí nehrozí ale nikomu, pokud se vydá po stopách Rychlých šípů v pražské „Africe“, na území Pražské památkové rezervace. K jednotlivým místům poznávací hry zveřejňujeme základní popis s adresou a zeměpisnými souřadnicemi (GPS).

Přesná lokalizace jednotlivých míst je na mapě označena modrými kroužky s příslušnými čísly. Přehlednou mapu s označením jednotlivých míst je možno stáhnout níže.

Download “Rychlé šípy v Africe - mapa pro tisk” Rychle_sipy_v_Africe.pdf – Staženo 157 × – 9 MB

Plánek ke hře Rychlé šípy v Africe

33 objevů putování po Africe

1 Zrod Rychlých šípů

Melantrich, Václavské nám. 36

Ve vydavatelském domě Melantrich (čp. 793) sídlila redakce Mladého hlasatele. V tvůrčím tandemu Jaroslava Foglara a Jana Fischer se zde zrodil kreslený seriál Rychlé šípy (1938). Někdejší redakční a tiskárenská budova byly nyní přestavěny na moderní obchodně-administrativní centrum a rezidenční byty.

2 Týdeník Vpřed

Krakovská 22

Mládežnický týdeník Vpřed se v letech 1946 – 1948 stal druhým nejvýznamnějším časopiseckým působištěm Jaroslava Foglara. Z redakce v domě čp. 1307 se Rychlé šípy podruhé vydaly vstříc novým dobrodružstvím. Redakce sídlila v traktu s výhledem do vnitrobloku.

3 U kostela sv. Jakuba

Kostel sv. Kateřiny, ul. Viničná a Kateřinská

Ve filmu Záhada hlavolamu (1993) se exteriéry kostela sv. Jakuba s davy Vontů čekajících na výsledek zápasu mezi Losnou a Mažňákem o post Velkého Vonta natáčely v Kateřinské zahradě na Novém Městě, u chrámu sv. Kateřiny.

4 Rodný dům Jaroslava Foglara

Benátská 3

Místo narození proslulého spisovatele pro mládež a ojedinělého skautského vůdce Jaroslava Foglara – Jestřába připomíná na rodném domě čp. 1712 v pražském Podskalí vitráž nad vstupními dveřmi.

5 Ježek v kleci

Klášter Emauzy, ul. Na Slovanech

Pódium divadelního sálu v areálu benediktinského kláštera bylo v letech 2003 – 2013 kolbištěm Memoriálu Jana Tleskače – Mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece. Za 13 ročníků se soutěže zúčastnily na dva tisíce závodníků ze 17 zemí.

6 Hra Alvarez

Kostel sv. Ignáce, Karlovo nám.

Zapadajícím sluncem ozářená socha světce nad střešním štítem kostela sv. Ignáce z Loyoly na Karlově náměstí inspirovala Jaroslava Foglara k dlouhodobé oddílové hře Alvarez (1940). Hra se prolíná celým příběhem románu Devadesátka pokračuje.

7 Létací kolo

Divadlo Minor, Vodičkova 6

V repertoáru divadla je hra Záhada hlavolamu jedním z nejnavštěvovanějších a vyprodaných představení. Od premiéry v roce 2017 je v prodejně suvenýrů v pasáži budovy čp. 674 (za první republiky zde bylo i skautské ústředí a obchodní dům Skaut) je k vidění originální model létacího kola.

8 Bratrstvo Kočičí pracky

Mánes / Šítkovská vodárenská věž, Masarykovo nábř.

Silniční sjezd k říční náplavce u Mánesa inspiroval malíře Marko Čermáka k vytvoření vtipné kresby s Bratrstvem Kočičí pracky (2011). Nevydařená jízda Dlouhého Bidla a spol. na šlapohybu skončila ve vlnách Vltavy.

9 Klubovna ve věži

Smíchovská vodárenská věž, Nábřežní 4

Ve vodárenské věži (čp. 90) u Jiráskova mostu na Smíchově našel 2. pražský skautský oddíl útočiště opakovaně od roku 1930 až do roku 1948. Po zákazu skautingu v době protektorátu byla klubovna na Petržílkovském ostrově gestapem zabrána a zapečetěna. Jaroslav Foglar se přes hrozící nebezpečí z prozrazení do klubovny tajně vypravil a pro oddíl zachránil cenné písemnosti a kroniky.

10 Lavička na Kampě

Rybářský domek, U Sovových mlýnů 1 (čp. 134)

V 80. letech spisovatel rád tvořil i v zákoutích Kampy. Toto dnes symbolicky připomíná vyřezávaná Lavička Jaroslava Foglara s motivy románu Záhada hlavolamu. Posedět na ni možno u aleje za Skautským institutem v Rybárně.

11 Dům Rychlých šípů

Dům na nároží ul. Hellichova a Nosticova

Dům čp. 464 ve výklenku ulic Hellichova a Nosticova na Malé Straně sloužil jako předloha pro kresbu Jana Fischera v příběhu, v němž se poprvé setkala celá pětice chlapců klubu Rychlé šípy. Dnes je dům přebudován na luxusní hotel.

12 Svojsíkovo hradiště

Vaníčkova ul., u severovýchodního oblouku Strahovského stadionu

O skautském Svojsíkově hradišti se zmiňují chlapci z 90. oddílu v románu Pod junáckou vlajkou. Někdejší základna s klubovnami, zbudovanými pod strahovskými baštami, byla zlikvidována při přestavbě stadionu před Čs. spartakiádou 1955.

13 Literární odkaz

Památník národního písemnictví, Strahovské nádvoří

Literární pozůstalost Jaroslava Foglara byla po spisovatelově smrti v roce 1999 uložena v Památníku národního písemnictví v areálu Strahovského kláštera. Zde je pečlivě uchována pro budoucí generace.

14 Pětiboký kámen

Radnické schody, Hradčany

V exteriéru, na Radnických schodech v sousedství pod areálem Pražského hradu, byly v TV seriálu Záhada hlavolamu natáčeny scény hledání pětibokého kamene se zakopanou Vontskou kronikou. Neleží zde ukryta dodnes?

15 Terasa Kajetánka

Kavárna Kajetánka, Hradčanské nám.

Vysoko nad střechami domů pražského podhradí, na terase u kavárny Kajetánka na Hradčanech, našel spisovatel v 80. letech minulého století klidné zákoutí pro svoji práci. Pod rozvětvenou korunou stromu psal komiksové příběhy Modré rokle a Ztraceného kamaráda i kapitoly románu Strach nad Bobří řekou.

16 Státní vyznamenání z Hradu

Pražský hrad

Na nejvýznamnějším místě české státnosti, na Pražském hradě, bylo Jaroslavu Foglarovi uděleno v roce 2017 vysoké státní vyznamenání – Medaile za zásluhy I. stupně. Prezident Miloš Zeman ocenil in memoriam Foglarovu práci pro několik generací mládeže. Škoda, že tento krok neučinila žádná z předchozích hlav státu ještě za spisovatelova života…

17 Divadlo Rychlých šípů

Malostranská beseda, Malostranské nám.

V sále měšťanského kulturního centra v malostranském paláci čp. 35 byly natáčeny sekvence divadelního představení RŠ pro televizní seriál Záhada hlavolamu. I zde se vydal Mirek Dušín do Afriky, aby posléze padl do spárů lidojedů – a nakonec na herce spadla opona.

18 Napříč městem

U rozvětvení ulic Cihelná a U Lužického semináře

Vedle legendární oddílové hry Vyzvědači na Starém Městě s tradicí od roku 1929, zavedla další hra členy Hochů od Bobří řeky i do zákoutí Malé Strany. Jedním z míst hry Napříč městem (1986) byla brána bývalé Hergetovy cihelny.

19 Klubovna „Mlékárnička“

Letenské sady, ul. Na Špejcharu

Ke konci války a krátce po osvobození Prahy měl Foglarův oddíl klubovnu v mlékárenském kiosku v severozápadním cípu Letenských sadů na Špejchaře. Dřevěný domek, který stál poblíž kruhového tramvajového kolejiště, byl už ale před lety zbourán.

20 Tajemné město

Severojižní magistrála, Wilsonova ul.

Tvůrci filmu Záhada hlavolamu představili panorama tajemných Stínadel dlouhým záběrem na hradbu starých žižkovských činžáků. Kamera snímala scénu z přemostění Severojižní magistrály nad kolejištěm u Masarykova nádraží.

21 Časopis Junák

Senovážné nám. 28

Krátce po válce v roce 1945 se Jaroslav Foglar stal odpovědným redaktorem časopisu Junák. Na zadní stránce vycházel seriál Medvědí družina a otištěny byly i tři příběhy RŠ. Pro neshody s vedením skautské organizace však musel Jestřáb na počátku roku 1946 redakci – sídlící v Domě U tří jezdců (čp. 869) na tehdejším Havlíčkově nám. – opustit.

22 Zvonice kostela sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba, Jakubská ul.

V interiéru kostela sv. Jakuba Většího na Starém Městě se natáčely scény TV seriálu Záhada hlavolamu: Zde kráčel po schodech na zvonici za vystrašeným zámečnickým učněm Janem Tleskačem tajemný Em. Filmaři tu zachytili i tragický pád Jana Tleskače z třicetimetrové věže, naštěstí jen s figurínou.

23 V hloubi Stínadel

Ulice Ve Stínadlech

Malá ulička na Starém Městě je kultovním místem, bezprostředně spjatým s odkazem Jaroslava Foglara. Po dlouhou dobu bezejmenná spojka mezi Haštalským náměstím a ulicí U Obecního dvora získala pojmenování v roce 2007 zásluhou Městské části Praha 1. V blízkosti uličky jsou pořádány foglarovské hry, soutěže a další akce. U kostela sv. Haštala se každoročně 17. prosince koná setkání Večer světel.

24 Klubovní loď Skaut

Dvořákovo nábř., přístaviště mezi Mánesovým a Čechovým mostem

V polovině 30. let zakoupil Jaroslav Foglar vyřazený říční parník Orlice a nechal jej přestavět na klubovny pro skautské oddíly. Po řadě problémů s provozem musel v roce 1938 loď Skaut s velkou finanční ztrátou prodat.

25 U Karlova mostu

Muzea Karlova mostu, Křižovnické nám.

Pro výstavu k sedmdesátinám kreslíře Marko Čermáka v Muzeu Karlova mostu (2010) namaloval jubilující umělec dva akvarely s RŠ a Bratrstvem Kočičí pracky. Obrazy zachycují obě party na malém pobřežním ostrůvku Vltavy.

26 Nenaplněná láska

Karolíny Světlé 27

Velkou životní láskou Jaroslava Foglara byla Božena Voldřichová. Jako galantní nápadník doprovázel slečnu Boženku často k jejímu domovu v rohovém domě (čp. 323) na nároží ulic Karolíny Světlé a Betlémské. Silný citový vztah se ale nenaplnil, ovšem fotografií životní lásky si spisovatel uschovával až do pozdního stáří.

27 U Oskara Steina

Konviktská 6

Po ukončení střední obchodní školy pracoval Jaroslav Foglar krátce jako administrativní zaměstnanec u auditorské společnosti a zkusil si také profesi soukromého detektiva. Následně celých 13 let pracoval jako fakturant ve firmě Oskar Stein, velkoobchod papírem, sídlící v domě čp. 263.

28 Stínadelské uličky

Anenská Řetězová Liliová

Ve filmové adaptaci Záhady hlavolamu byly pro natáčení využity reálné exteriéry zákoutí pražského Starého Města. Po vyvrcholení stínadelských událostí, po zmařeném ustavení Losny Velkým Vontem, běží Rychlé šípy domů na Druhou stranu úzkými ulicemi Anenská, Liliová a Řetězová.

29 Třetí obnova skautingu

Městská knihovna, Mariánské nám.

Na konci 80. let minulého století přinesla změna společenských poměrů u nás také třetí obnovu skautingu. Na shromáždění činovníků v Městské knihovně 2. prosince byl Jaroslav Foglar mezi čestnými hosty. Ve stejném sále se v roce 2007 uskutečnil také slavnostní večer k 100. výročí spisovatelova narození a za účasti všech vítězů Memoriálu Jana Tleskače proběhla soutěž Světového poháru ve vyjímání ježka z klece.

30 Čestné občanství

Staroměstská radnice, Staroměstské nám.

V roce 1994 bylo Jaroslavu Foglarovi uděleno čestné občanství Hlavního města Prahy. Současně se spisovatelem získal ocenění i světově uznávaný vědec a chemik Otto Wichterle.

31 Brána do Stínadel

Průchod z Michalské do Hlavsovy ulice

Starobylá, rezavá a skřípající kovová brána se v TV seriálu Záhada hlavolamu stala symbolem vstupu do tajemného a nebezpečného území Stínadel. Pravou stínadelskou atmosféru v sobě ukrývá i samotná křivolaká Hlavsova ulice.

32 Nebezpečný průchod

Pasáž mezi ulicemi Havelská 25 a Kožná 6

V televizním seriálu Záhada hlavolamu zažily RŠ první dramatickou situaci ve stínadelském průchodu s mužem se znetvořenou tváří – jak se však ukázalo, pouze majitelem mluvícího papouška. Dobovou pasáž U závoje (v domě čp. 500)si ale filmaři vyhlédli například i pro epizodu TV seriálu Saturnin.

33 Na skautské stezce

Stará rychta, Rytířská 12

První krůček na celoživotní skautské stezce udělal Jaroslav Foglar na Staré rychtě (dnes budova Hygienické stanice, čp. 404), kde v roce 1920 sídlilo ústředí Svazu junáků-skautů a skautek RČS. Přes nováčkovské trable, pozdější neshody s činovníky Junáka i následnou politickou perzekuci, přetrvalo Jestřábovo pevné sepjetí se skautingem víc než tří čtvrtě století.


„Pátračka“ po třech utajených místech

Samostatnou částí poznávací hry Rychlé šípy v Africe je „pátračka“. Vybízejí účastníky k objevení tří neznámých míst na území Pražské památkové rezervace, která jsou rovněž spjata s odkazem Jaroslava Foglara. Těmito hledanými městskými zákoutími jsou:

1. Nároží z obálky časopisu Mladý hlasatel, na němž se setkal Mirek Dušín s vůdcem Černých jezdců

2. Tajuplná zahrada či park se stromem ginkgo biloba (jinan dvoulaločný), která inspirovala Jaroslava Foglara k románové Zahradě Uctívačů ginga

3. Charakteristicky úzká stínadelská ulička, do níž byla zasazena televizní reklama oblíbené minerálky Korunní k výročí Rychlých šípů

Dokážete podle obrázků a popisu objevit tato místa na území Pražské památkové rezervace? Při procházení poznávací trasy „v Africe“ mějte oči otevřeny!

1 Rychlé šípy proti Černým jezdcům

Mirek Dušín s vůdcem Černých jezdců na obálce Mladého hlasatele

V době, kdy se kreslený seriál Rychlé šípy začal rozvíjet na zadní stránce prvorepublikového týdeníku Mladý hlasatel, se komiksové postavičky příležitostně objevily i na titulní straně časopisu. V 12. čísle IV. ročníku, které vyšlo 21. ledna 1939, se na nároží u výrazného městského domovního bloku setkal Mirek Dušín s vůdcem party Černých jezdců, aby čtenáře navnadili pro další napínavá pokračování úvodního příběhu seriálu.

Při pátrání po neznámém nároží si je třeba uvědomit, že časopisecká koláž fotografie domu a kresby chlapeckých postav u pouliční lampy vznikla před více než osmdesáti lety. V detailech se samozřejmě podoba domu v průběhu času mohla změnit, základní rysy městské architektury v centru metropole však většinou přetrvávají.

Uznáváme, že zkoumat stovky či tisíce domovních nároží v Pražské památkové rezervaci není snadné, ale za pokus uspět v tomto pátrání to snad stojí…

2 V Zahradě Uctívačů ginga

Gingo v Zahradě Uctívačů ginga

Tajuplnou zahradu, v níž rostl posvátný strom s netradičními vějířovitými listy, střežilo společenství ostrých chlapců ze Stínadel – Uctívači ginga – velice pečlivě. Rychlým šípům se přesto podařilo do jejich svatyně proniknout a nasbírat si i mnoho cenných listů.

Kdo Zahradu Uctívačů ginga, kterou jsme vybrali jako druhé utajené místo pátrací hry, navštíví na konci podzimu, možná se bude moci projít po stejně hlubokém koberci ze zlatavých listů, jaký zachycuje naše fotografie. Obdivuhodný strom jej rozprostírá pod svou korunou právě v tomto ročním období a spadané listí by se dalo odnášet v nůších.

Nutno dodat, že v této zahradě pátračům žádné nebezpečí od Vontů nehrozí, a listů si je možno nabrat, co se do kapes vejde. Navíc dodejme, že právě podobné snímky by jistě mohly uspět i ve fotografické soutěži Pozor, cvakne spoušť!

3 V uličkách Stínadel

Originálním způsobem bylo 17. prosince 2003 na televizních obrazovkách připomenuto 65. výročí zrodu Rychlých šípů. Stalo se tak zásluhou reklamního spotu na minerální vodu Korunní. V televizi byla odvysílána právě v uvedený den a zároveň ji bylo možno zhlédnout na zpravodajských webech.

Tvůrci reklamy si pro její natáčení vybrali jednu z uliček pražských Stínadel. Krátká epizoda pak zachycuje prchajícího odrostlého chlapce s pěti zabodnutými šípy v zádech, který se na chvilku zastaví, aby se nadechl, a pak opět prchá před neviditelnými pronásledovateli či nebezpečím…

Ač od uvedení reklamy uplynuly už bezmála dvě desetiletí, vtipná scénka baví diváky i dnes. Díky YouTube si můžeme uplynulé jubileum Rychlých šípů připomenout kdykoliv i v současnosti.

Dokážete však hlavně při putování za Rychlými šípy v Africe vypátrat, ve které uličce se reklama natáčela?